Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKDENİZ'de BÜYÜK BALIK MÜCADELESİ

Akdeniz'de deniz yetki alanı mücadelesi, doğalgaz ve petrol kaynaklarının yanı sıra balıkçılık bakımından da kritik öneme sahip. Yüzlerce Türk balıkçı teknesi, hem iç piyasanın ihtiyacını karşılamak hem de ihracat geliri elde etmek için Akdeniz'de rakipleriyle yarışıyor.

AKDENİZ'de BÜYÜK BALIK MÜCADELESİ
22 Nisan 2021 - 18:54

Tarih boyunca kıyıları medeniyetlere ev sahipliği yapan Akdeniz, hem kültürler hem ekonomi için yayılma ve temas alanı oldu. Bugün doğalgaz ve petrol yatakları sebebiyle yetki alanı tartışmalarının yaşandığı Akdeniz'de balıkçılık ürünleri de önemli bir gelir kaynağı. Çipuradan akyaya, lüferden orkinosa kadar ekonomik değeri olan birçok balık türünün avcılığı bu havzada yapılıyor.
REKABET DE BÜYÜK
Türk balıkçı tekneleri sadece Antalya Körfezi'nde değil, Kıbrıs Adası çevresinde ve Afrika kıyılarına yakın bölgelerde dahi avcılık yapıyor. Büyük balık avında İspanyol ve Maltalı balıkçıların sektörde başı çektiği Akdeniz'de, bu ülkelerle rekabet edebilen tek ülke Türkiye.
İSTİHDAM İMKANI
Balıkçılar, onca zahmete boşuna katlanmıyor. Deniz ürünleri hem tezgahta para ediyor hem de ihracat geliri sağlıyor. Türkiye'nin sadece orkinos ihracatı 2018 yılında 65 milyon dolar oldu. Son döneme ait tahminler ise 90-100 milyon dolar. İhracat gelirinin ötesinde balıkçılık, zincirleme olarak önemli bir istihdam imkanı oluşturuyor. Teknelerdeki balıkçılardan şehirlerdeki perakendecilere kadar onbinlerce kişi bu işten ekmek yiyor. Böyle bir gelir kaynağı da kaçınılmaz olarak rekabete sebep oluyor.EGEMENLİK MÜCADELESİ
Sektör artık, balık avında uluslararası kotaların yanı sıra denizdeki egemenlik mücadelesini de yakından takip ediyor. Çünkü, Türkiye'nin Akdeniz'deki haklarını kısıtlayacak her türlü durum, balıkçılık sektörünü ve piyasadaki arzı da etkileyecek. Türkiye'yi Akdeniz'de Antalya Körfezi'ne hapsedecek herhangi bir anlaşma balık kaynağının da kaybedilmesi anlamına geliyor. Bu bakımdan, Atina'nın ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin hakkaniyetten uzak ve oldu bittiye yönelik adımlarına karşılık Ankara'nın Libya ile yaptığı anlaşma kritik öneme sahip.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum