Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Alabalık üreticilerine 10 milyon 425 bin liralık destek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) Rize'deki alabalık üreticilerine soğuk hava deposu ile tesislerin modernizasyonu için 10 milyon 425 bin lira değerinde malzeme yardımı yapıldı.

Alabalık üreticilerine 10 milyon 425 bin liralık destek
04 Temmuz 2024 - 00:53 - Güncelleme: 04 Temmuz 2024 - 00:58

Rize'de alabalık üreticilerine 10 milyon 425 bin liralık malzeme yardımı yapıldı. 

Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan projeler kapsamında müdürlük bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali İhsan Selim Baydaş, kentte balıkçılığın geliştirilmesi amacıyla her yıl proje hazırlandığını söyledi. Baydaş, geçen sene 1 milyon 861 bin lira bütçeli Alabalık Tesisleri Modernizasyonu Projesi'nin ilk etabının gerçekleştirildiğini belirterek, üreticilerin talebi doğrultusunda bu yıl 9 milyon 165 lira bütçeli "Alabalık Tesisleri Modernizasyonu

Projesi 2" ve 1 milyon 260 bin lira bütçeli "Geleneksel Kıyı Balıkçılarının ve Su Ürünleri Kooperatiflerinin Fiziksel Kapasitelerinin Geliştirilmesi Soğuk Hava Odası Kurulumu Projesi"nin hayata geçirildiğini ifade etti.
 

SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEK

Alabalık Tesisleri Modernizasyonu Projesi kapsamında su ürünleri yetiştiricilerine destek verildiğini kaydeden Baydaş, 100 yavru balık yetiştirme havuzu, 37 kuluçka dolabı, 17 balık taşıma tankı, 4 balık boylama makinesi, 3 yumurta seçme makinesi, 2 balık hasat kepçesi, 2 oksimetre, 1 kepçe üstü tartı aletinin üreticilere teslim edildiğini aktardı.
Baydaş, ihracat imkanından dolayı balıkçılık sektörünün çok hızlı büyüdüğüne işaret ederek, "Ciddi bir gelişme sergileniyor. Dünyada artık Norveç somonunun yanında Türk somonu, Karadeniz somonu tercih ediliyor. Türk somonu da artık kıymetli bir alternatif olarak var. Rize bu anlamda üretimde ciddi söz sahibi illerden biri." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum