Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seafood Expo Global Fuar'ında Türkiye Rüzgarı Esti

Su ürünleri sektöründe dünyanın en önemli fuarı olarak kabul edilen ve bu yıl 29. kez düzenlenen Seafood Expo Global, dünya genelinden 2 binin üzerinde firma ve 100’ün üzerinde ülkeden binlerce sektör profesyonelini bir araya getirdi.

Seafood Expo Global Fuar'ında Türkiye Rüzgarı Esti
09 Temmuz 2023 - 01:02

25-27 Nisan 2023 tarihleri arasında Barselona/İspanya’da gerçekleştirilen Seafood Expo Global fuarında İstanbuL Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen 617 metrekarelik Türkiye Pavilyonu ilgi odağı oldu.

19 firmanın katılım sağladığı milli katılım alanında fuar süresince tadım etkinlikleri gerçekleştirildi.

En çok ilgi gören ürün ise Karadeniz’de üretimi hızla büyüyen ihracatı 300 milyon doları aşan Türk Somonu oldu.

Açılışı T.C. Barselona Başkonsolosu Selen Evcit tarafından gerçekleştirilen fuarın resmi mobil uygulamaları ile görsel alanlarına Türkiye ana sponsor olmuş, etkin tanıtım faaliyetleri ve stant görsel tasarımları ile Türkiye diğer ülke pavilyonları arasında öne çıkmıştır.

Katılımcı firmalar gerek organizasyon gerekse de ziyaretçi yoğunluğundan oldukça memnun kaldıklarını belirtmişlerdir.

Türkiye milli katılımı heyet başkanı olarak fuarda yer alan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Oğulcan Sagun “Fuara, Birliğimizle milli katılım yapan 19 firmamız var. Bağımsız katılanlarla 25 firmayız. Türkiye olarak çupra ve levrekte dünya birincisiyiz. Alabalıkta zirveyi zorluyoruz. Somonda Norveç açık ara önde ama biz de son 5 yılda Karadeniz’deki üretimimizin büyümesi ile somon ihracatında 300 milyon doları aştık. Rusya ve Japonya’ya yılda 50 bin tondan fazla somon ihracatı yapabiliyoruz. Bu sene 360 milyon dolara çıkabiliriz. Bizim somonumuzun yağ oranı Norveç somonuna göre daha düşük ve bu nedenle daha çok tercih edilmeye başlandı” dedi. 2022’de, ABD dâhil 80 ülkeye 1,3 milyar dolarlık deniz ürünleri ihracatı yaptıklarını vurgulayan Oğulcan Sagun, “Tavuk ve kırmızı ette, süt ürünlerinde küresel ticarette çeşitli sınırlamalar olabiliyor ama balıkta sınırlama yok. O yüzden de balık ihracatında daha büyük ticaret potansiyeli var. Japonya’nın sushi ve sashimi için kullandığı orkinosun da en büyük tedarikçilerinden biriyiz” diye konuştu.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Müjdat Sezer ise 2022 yılına ilişkin ihracat rakamlarını değerlendirerek, yeni yıl hedeflerini açıkladı. Sezer, “Sektörümüz, 2022 yılını 4 milyar doların üzerinde ihracatı ile başarılı bir şekilde tamamladı. Su ürünleri sektörümüz ise, bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 oranında artış ile 1.6 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Sektörümüz, geçtiğimiz yıl, tarım sektörleri arasında, ihracat birim fiyatını en yüksek oranlarda artıran sektörlerin başında geldi. 2022’de, su ürünlerinin kilogram ihraç fiyatı 5,39 dolardan 6,15 dolara yükseldi. Sürdürülebilir büyüme hedefimizi kilogram birim fiyatımızı yükselterek gerçekleştirmeyi istiyoruz. Bu oranı en kısa sürede daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Zaten Türkiye; çipura, levrek ve alabalıkta AB’nin lider ülkesidir. Orkinos ihracatımız ile Japonya’dan da önemli bir pay almaktayız. 2023 hedefimiz, su ürünleri ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarmaktır.” dedi.

Birlik Başkanı Sezer, İSHİB’in, ülke ekonomisine ve ihracatına katkıda bulunmak amacıyla, hedef pazarlara yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydederek, şunları söyledi: “Dünyanın en büyük su ürünleri fuarı olan ve Barselona’da düzenlenen
Seafood Expo Global’in Türkiye milli katılım organizasyonu 17 yıldır birliğimiz tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yaptığımız etkinlikler ile fuarda, fark yarattığımızı rahatlıkla ifade edebilirim. Bunun dışında Seafood Expo North Amerika Fuarı’na, önümüzdeki yıl da, birliğimizce milli katılım sağlanacak. Birliğimiz, 6 yıldır, bu önemli fuarın, Türkiye milli katılım organizasyonunu düzenliyor. “

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum