Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Japon deniz ürünleri şirketi Kyokuyo, Kocaman Balıkçılık Anonim Şirketi'nin çoğunluk hissesini satın alarak genişlemeyi hedeflediğini açıkladı

Japon deniz ürünleri şirketi Kyokuyo, Türkiye'nin deniz ürünleri işleyicisi Kocaman Balıkçılık Anonim Şirketi’nin çoğunluk hissesini satın alarak yurt dışı operasyonlarını genişletiyor.

Japon deniz ürünleri şirketi Kyokuyo, Kocaman Balıkçılık Anonim Şirketi'nin çoğunluk hissesini satın alarak genişlemeyi hedeflediğini açıkladı
12 Nisan 2024 - 00:45 - Güncelleme: 12 Nisan 2024 - 00:55

Kyokuyo'nun Avrupa'daki yan kuruluşu Kyokuyo Europe, Kocaman'ın yüzde 51'ini açıklanmayan bir bedel karşılığında satın alacak. Anlaşma, KyokuyoEurope'un üçüncü şahıslara tahsis yoluyla yeni hisse kabul etmesini ve mevcut hissedarlardan hisse satın almasını içeriyor. Yıllık 1,7 milyar dolar gelir elde eden Kyokuyo ile yapılan anlaşmaların 29 Ocak'ta tamamlanması ve işlemlerin Mart ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Bu satın alma ile Kyokuyo, Avrupa ve Orta Doğu'daki pazarda kalıcı olmayı hedefliyor. Tokyo merkezli şirket 2022 yılında Vietnam'da bir deniz ürünleri şirket kurdu. 2023 yılında ise ABD'nin Washington eyaletinde surimi yengeç çubuğu operasyonuna başladı.

1922 yılında kurulmuş Kocaman Balıkçılık, Türkiye iç pazarına yönelik somon ve karides ürünleri üretiyor. Şirket ayrıca AB, ABD, Rusya, Çin, Japonya ve diğer pazarlara da ihracat yapıyor. Kocaman Balıkçılık A.Ş’nin 2022 geliri,14 milyon Euroyu bulurken işletme kârı ise 2,5 milyon Euro civarında kaydedildi.

Kyokuyo, anlaşmanın Avrupa'da kazançları artırmayı amaçladığını söyledi. Mevcut Kocaman Balıkçılık Başkanı Osman Kocaman'ın satın alma sonrasında da görevine devam edeceği ancak Kyokuyo'nun asırlık Türk şirketine iki yabancı yönetici göndermeyi planladığı da aktarıldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum